top of page

Асептичний некроз головки стегнової кістки

Трапляється, що у зовсім молодих людей (середній вік пацієнта – 38 років) виникають серйозні проблеми зі здоровям - при русі болить у тазостегновому суглобі та віддає у пах.

На жаль, це може бути свідченням початку серйозного захворювання – асептичного некрозу головки тазостегнового суглоба. На початкових стадіях захворювання можливе консервативне лікування, однак на пізніших стадіях єдиними виходом зі ситуації є операція. Переважно хворіють на цю недугу молоді чоловіки працездатного віку – від 30 до 50 років, жінки – майже у десять разів рідше.

Хвороба в організмі дає про себе знати поступово – на ногу, вражену асептичним некрозом головки стегна, важко або й неможливо спертися, унаслідок погіршення кровопостачання атрофуються мязи кінцівки, деформуються хрящі та суглоби, зявляється остеосклероз та остеопороз, вкорочується нога, пацієнт починає накульгувати. Від початку захворювання до руйнування кістки минає 2-4 роки.

Для того, щоби встановити точний діагноз, лікар ортопед-травматолог призначить додаткові обстеження – рентгенографію або КТ чи МРТ, які й допоможуть визначити тактику лікування.

Зазвичай некроз головки стегнової кістки виникає тоді, коли ця ділянка не отримує достатньо кровопостачання унаслідок найрізноманітніших травм тазостегнового суглоба – вивиху, перелому та ін. Але це не єдина причина появи цієї важкої та малоприємної хвороби. Адже існують причини нетравматичного походження – прийом коркостероїдних гормонів, променева хіміотерапія, остеопороз, ревматоїдний артрит, ВіЛ, червоний системний вовчак, хвороби крові, надмірні навантаження на суглоб, зловживання шкідливими звичками, хвороби печінки та нирок, порушення мінерального обміну речовин в організмі, проблеми з хребтом – остеохондроз та міжхребцева грижа.

За відсутності вчасної діагностики та лікування хвороба, на жаль, швидко прогресує і може призвести до того, що пацієнт не зможе пересуватися самостійно без допомоги.

У Відділенні ендопротезування та реконструктивної ортопедії ІФОКЛ (номери телефонів: 050 373 54 91; 066 958 54 54) успішно лікуємо усі стадії цього захворювання.

Утім, незалежно від стадії захворювання, варто насамперед відмовитися від шкідливих звичок, дотримуватися рекомендованої лікарем дієти, уникати переохолодження організму, тривалого перебування у положенні стоячи та надмірних фізичних навантажень.

На ранніх стадіях асептичний некроз головки стегнової кістки у Відділенні ендопротезування та реконструктивної ортопедії ІФОКЛ лікуємо у тому числі з допомогою клітинної терапії: АСР (PRP) - плазми, збагаченої тромбоцитами, та SVF – жирової тканини, яка містить стовбурові клітини.

На пізніх стадіях хвороби допомогти пацієнту можна лише з допомогою хірургічного втручання – ендопротезування суглоба. Операція зі заміни суглоба триває всередньому годину-півтори. Як підготувати організм до хірургічного втручання, вирішує лікар, враховуючи особливості пацієнта та можливі ризики як під час операції, так і після неї.

Бережіть себе і будьте здорові!

При виникненні скарг на біль у кістках та суглобах чи обмежень у руховій активності, телефонуйте 050 373 54 91; 066 958 54 54.

З повагою ортопед-травматолог, кандидат медичних наук, голова Асоціації ортопедів-травматологів Івано-Франківської області, завідувач Відділення ендопротезування та реконструктивної ортопедії КНП ОКЛ ІФОР Любомир Михайлович Юрійчук.
bottom of page