top of page

Киста Бейкера- Зявилася гулька під коліном, - так часто пацієнти кажуть, коли звертаються за медичною допомогою з приводу кисти Бейкера. Зазвичай такі пацієнти - це дорослі жінки. У них патологію виявляють удвічі частіше, аніж у чоловіків. Зявилася гулька під коліном,- кажуть тоді, коли новоутвір досяг значних розмірів, переважно унаслідок загострення запальних захворювань.

Також киста Бейкера проявляється болем під коліном, який посилюється при активних рухах; або як відчуття механічної перешкоди при згинанні ноги; або як хрускіт у колінному суглобі; чи дискомфорт у литкових мязах або зменшення чутливості задньої поверхні гомілки при підйомі чи спуску сходами.

Трапляється, що кисту Бейкера виявляють як вторинний діагноз при скаргах на інші захворювання, коли новоутвір ще важко пропальпувати.

Що ж таке з медичної точки зору киста Бейкера? Обмежена порожнина підколінної ямки, заповнена синовіальною рідиною.

Причин її появи є кілька. Насамперед це травматичні ушкодження коліна – розрив меніска чи передньої хрестоподібної звязки. Також схильні до такого новоутвору люди, які дають надмірне навантаження на коліна під час важкої фізичної праці та тренувань. Киста Бейкера може стати наслідком хронічних та гострих запальних процесів – артриту, остеоартрозу чи синовіту.Для підтвердження або спростування діагнозу, залежно від проявів та індивідуальних особливостей організму пацієнта, лікар може призначити один з додаткових методів обстеження – рентген, КТ, МРТ, УЗД, пункцію чи артроскопію.

Лікування кисти Бейкера є індивідуальним у кожному окремому випадку. Можливе консервативне лікування пацієнтів з так званими молодими, недавно утвореними кистами. У всіх інших випадках киста Бейкера потребує хірургічного втручання ортопеда-травматолога. Насамперед мова йде про випадки, коли киста має великий розмір, неможливо згинати-розгинати коліно, коли вона перетискає судини та нерви.

Абсцес, флегмона, ішемія кінцівки, судинно-нервова комперсія з тромбозом глибоких вен, розрив кисти – то неповний перелік захворювань, які можуть стати наслідком самолікування пацієнтами кисти Бейкера. Розрив кисти настає у кожного десятого пацієнта. Якщо киста Бейкера розірвалася, то зявляється набряк, підвищення місцевої температури, біль, який поширюється на гомілку та суглоб.

Після операції з видалення кисти Бейкера практично одразу починається реабілітація, спрямована на відновлення функцій нижньої кінцівки – комплекс вправ та масаж. А також лікування захворювань, що стали причиною утворення кисти Бейкера.

Найкраще та найефективніше лікування – профілактика. Щоб вберегти свій організм від появи кисти Бейкера варто дотримуватися простих правил: вчасно лікувати запальні процеси; займатися вправами лікувальної фізкультури; не перевантажувати організм при виконанні важкої фізичної роботи; використовувати засоби захисту при заняттях спортом; бути уважним до свого здоровя.

Бережіть себе і будьте здорові!

При виникненні скарг на біль у кістках та суглобах чи обмежень у руховій активності, телефонуйте 050 373 54 91; 066 958 54 54.

З повагою ортопед-травматолог, кандидат медичних наук, голова Асоціації ортопедів-травматологів Івано-Франківської області, завідувач Відділення ендопротезування та реконструктивної ортопедії КНП ОКЛ ІФОР Любомир Михайлович Юрійчук.

bottom of page