top of page

Остеосинтез стегна

При переломі стегнової кістки у Відділенні ендопротезування та реконструктивної ортопедії ІФОКЛ поряд з іншими використовуємо також метод остеосинтезу, який дозволяє максимально точно зібрати фрагменти стегнової кістки та зафіксувати їх спеціальними засобами – металевими стержнями, або різьбовими конструкціями чи діафізарними пластинами - у анатомічно правильній позиції для подальшого повного зрощення стегна. Проведене таким чином хірургічне втручання з приводу перелому стегна допомагає зберегти структуру тазостегнового суглоба та дозволяє йому повноцінно функціонувати у подальшому після постопераційної реабілітації.

До речі, одразу ж про реабілітацію. Для досягнення якнайкращого результату повне відновлення займе трохи менше року. У цей період травматолог-ортопед рекомендуватиме пацієнту розпочати реабілітацію одразу після операції – активні вправи у ліжку та лікувальна фізкультура для підвищення тонусу мязів та рухливості суглобів. Певний час після хірургічного втручання доведеться зменшувати навантаження на суглоб з допомогою милиць, ходунків та інших ортопедичних засобів. Також, залежно від кожного конкретного випадку, лікар буде рекомендувати фізіотерапію, масажі, плавання чи санаторно-курортне лікування.

Коли ж вдаються до остеосинтезу (з грецької це слово перекладається як «з’єднання кісток») стегна? Насамперед до нього вдаються у перші дві доби після отриманої травми, оскільки чим більше часу минуло з моменту ушкодження, тим більшим є ризик побічних ефектів та меншою ефективність оперативного втручання.

Якщо маємо справу з переломом стегна, тим паче з переломом шийки стегна, то варто розуміти, що хірургічне втручання є не лише необхідним, а й неминучим, оскільки такий перелом не зростеться правильно сам по собі.

Окрім того, у Відділенні ендопротезування та реконструктивної ортопедії ІФОКЛ до остеосинтезу стегна вдаємося, коли маємо справу з комбінованою травмою, поєднаною з вивихом головки кістки; якщо розлом стався вертикально; якщо при обстеженні виявлено обломки кістки та їх зміщення; якщо неправильно зростаються кістки, чи розвивається псевдоартроз після невдалого консервативного лікування.

Це неповний перелік випадків, коли вдаються до остеосинтезу стегна.

У Відділенні ендопротезування та реконструктивної ортопедії ІФОКЛ при виборі тактики лікування зважаємо не лише на тип травми, а й на вік пацієнта та стан організму загалом.

Оскільки хірургічне втручання з приводу остеосинтезу стегна належить до складних операцій, то й підготовка до нього повинна бути належною, щоб виявити особливості організму пацієнта, вибрати тактику лікування, тип остеосинтезу та інші нюанси. А при наявності протипоказів – відмовитися від цього типу лікування. Отже, необхідними є рентгенографія у кількох проекціях (у особливих випадках – КТ), аналізи крові, сечі та калу, ЕКГ та інші.

Коли ж у проведенні остеосинтезу стегнової кістки зазвичай відмовляють? Насамперед коли пацієнт перебуває у стані шоку чи комі, у нього виявлено інфекційні захворювання у гострій формі, або активна форма туберкульозу. А також при важких захворюваннях серця та судин, при запущеній стадії діабету, при тромбофлебіті нижніх кінцівок, при проблемах з психікою чи згортанням крові та в інших ситуаціях – старечий вік, непереносимість загальної анестезії і тд.

Бережіть себе і будьте здорові!

При виникненні скарг на біль у кістках та суглобах чи обмежень у руховій активності, телефонуйте 050 373 54 91; 066 958 54 54.

З повагою ортопед-травматолог, кандидат медичних наук, голова Асоціації ортопедів-травматологів Івано-Франківської області, завідувач Відділення ендопротезування та реконструктивної ортопедії КНП ОКЛ ІФОР Любомир Михайлович Юрійчук.

bottom of page