top of page

Як довго служитиме новий суглоб після ендопротезування?


Як довго служитиме новий суглоб після ендопротезування? Чи не доведеться робити операцію повторно?

Такі питання цікавлять усіх пацієнтів та їхніх родичів, коли заходить мова про необхідність заміни суглоба.

Розповідає Завідувач відділення ендопротезування та реконструктивної травматології Івано-Франківської обласної клінічної лікарні, Кандидат медичних наук, Заслужений лікар України, Голова Асоціації ортопедів-травматологів Івано-Франківської області Любомир Михайлович ЮРІЙЧУК (конт.тел: 0503735491; 0669585454):

· Переважно повторна операція не потрібна, понад те – її необхідність виникає украй рідко.

· Стосовно часу служби заміненого суглоба, то насамперед варто розуміти, що нічого вічного у світі нема, але при дбайливому підході штучний суглоб може прослужити 25 років, хоча зазвичай це буває менше – всередньому 20 років.

· Головне після операції зі заміни суглоба – дбайливе ставлення до нього та до організму загалом, а це означає насамперед підтримувати доступну у такій ситуації фізичну активність та контролювати масу тіла, адже кожен зайвий кілограм прискорює зношуваність суглоба. Їжа повинна при цьому бути здоровою та різноманітною – з відповідним вмістом білків, жирів, вуглеводів, мінералів, вітамінів.

· Термін служби заміненого суглоба значною мірою залежить від міцності його фіксації у кістці та її стану. Якщо у пацієнта остеопороз, то кістка втрачає свою механічну міцність. На розвиток остеопорозу впливає вік, стать, спосіб життя та режим харчування пацієнта. Окрім того, остеопороз «любить» тих, хто мало рухається, курить, зловживає алкоголем та приймає стероїдні гормони. Для запобігання розвитку остеопорозу, лікарі усього світу рекомендують прості правила: побільше рухатися, відмовитися від шкідливих звичок, вживання газованих напоїв (типу фанти, коли, пепсі і тд), споживати продукти, багаті кальцієм – молоко, сир, рибу, овочі.

· Варто уникати переохолоджень та простудних захворювань, щоб навколо заміненого суглоба не виникнув запальний процес.

· Стосовно занять фізкультурою та спортом. Вони необхідні. Але вид занять потрібно обирати з врахуванням того, що суглоб переніс ендопротезування. Найоптимальнішими заняттями у такій ситуації є ходьба – звичайна, на лижах і скандинавська; плавання; поїздки на велосипеді.

Разом з тим необхідно уникати тих занять, які повязані з підняттям тягарів, різкими ударами по оперованій кінцівці, падіннями – біг, стрибки, їзда на конях, важка атлетика, ігри у футбол, гандбол, скелелазання, єдиноборства та інше.

Оскільки замінений суглоб складається з металу, пластмаси та кераміки, то небажано робити глибоке прогрівання організму загалом, і суглоба зокрема.

Окрім того, зважаючи на те, що в імпланті є метал, у далекі подорожі з собою доведеться брати паспорт ендопротеза та довідку про проведену операцію – можливо, це знадобиться при проходженні контролю в аеропорту.

Бережіть себе і будьте здорові!

При виникненні скарг на біль у кістках та суглобах чи обмежень у руховій активності, телефонуйте 050 373 54 91; 066 958 54 54.

З повагою ортопед-травматолог, кандидат медичних наук, голова Асоціації ортопедів-травматологів Івано-Франківської області, завідувач Відділення ендопротезування та реконструктивної ортопедії КНП ОКЛ ІФОР Любомир Михайлович ЮРІЙЧУК.

bottom of page