top of page

Hallux valgus, або вальгусна деформація ступні: діагностика, профілактика, лікування


Шишка, або кісточка, на нозі мовою медичної термінології називається Hallux valgus, або вальгусна деформація ступні.

Це захворювання знайоме багатьом, особливо жінкам у віці після 30 років. Деформація розвивається поступово і окрім того, що виглядає некрасиво, створює пацієнтам значний дискомфорт, а також додаткові незручності – набряки, мозолі, натоптиші, неможливість пдіібрати зручне модельне взуття, а іноді й значні медичні проблеми, тобто захворювання – бурсити, артрози та ін.

Окрім того, у міру прогресування Hallux valgus, біль поширюється на всю ступню, а також призводить до патологічних змін у звязках, суглобах, сухожиллі та кістках.

Вальгусна деформація ступні – виглядає як відхилення великого пальця всередину ступні. Коли кісточка, що утворилася у процесі деформації, постійно контактує зі взуттям, виникає запалення та відповідно біль.

Забігаючи наперед, скажу: не варто терпіти ані біль, ані незручності, чи тим паче чекати на появу ускладнень. Адже у наш час Hallux valgus успішно лікують ортопеди.

Що ж стає причиною виникнення цього захворювання:

- Вроджені вади

- Церебральний параліч

- Наслідки поліомієліту

- Травми ступні та гомілки

- Хода на високих підборах

- Тісне взуття, або взуття з вузьким носком

- Генетична схильність

- Похилий вік, у якому часто люди хворіють на артрити, які призводять до деформації ступні

- Плоскостопість.

До ортопеда варто звернутися, якщо ви у себе чи у близьких помітили такі симптоми:

- Почервоніння, потовщення шкіри, набряк, постійний чи періодичний бль навколо великого пальця ступні

- Мозолі у ділянках першого та другого пальців ступні

- Кісточки на ступнях.

Кілька слів про профілактику.

Насамперед це скрупульозний підбір взуття – зручний каблук і відсутність вузьких носків. З метою профлактики також можна користуватися продукцією, придбаною у аптеках та ортопедичних салонах – гелевими міжпальцевими вставками, силіконовими біопротекторами, бандажами та ортопедичними устілками. Ортопедичні устілки допомагають правильно розподілити навантаження на ступню, суглоби ніг та хребта. Однак масажі, вправи, устілки та бандажі не допомагають вирішити проблему вальгусної деформації ступні. Якщо хвороба зявилася, то позбутися її остаточно можна лише єдиним способом – з допомогою операції.

У Відділенні ендопротезування та реконструктивної ортопедії ІФОКЛ виконуємо високотехнологічні реконструктивні операції при вальгусній деформації ступні усіх трьох стадій хвороби, відомих на цей час медичній науці. При вальгусній деформації лише хірургічне втручання допоможе відновити природній стан ступні. Підготовка до операції має майже стандартний план – аналізи, УЗД вен нижніх кінцівок, електрокардіограма та інші обстеження, залежно від віку та стану здоровя пацієнта. Обовязковим є рентген ступні у двох або трьох проекціях. Це необхідно для встановлення остаточного діагнозу і прийняття рішення про проведення хірургічної операції та вибору тактики її проведення. Такий вибір завжди є індивідуальним для кожного пацієнта і залежить від стадії хвороби. Вид операції Hallux Valgus залежить від характеру викривлення. Якщо воно мяке, нефіксоване, то втручання проводиться на мяких тканинах. При ригідному, або ж фіксованому викривленні, проводять реконструктивну операцію. Хірургічне втручання з приводу вальгусної деформації ступні є плановим і триває всередньому менше години. День проведення хірургічного втручання узгоджують з пацієнтом, зважаючи на його графік роботи, відпочинку та з врахуванням терміну подальшої реабілітації, яка триває місяць-півтора. Якщо у пацієнта наявна вальгусна деформаціія ступні на обох ногах, то варто оперувати їх одночасно. У спеціальному ортопедичному взутті пацієнт може самостійно ходити вже на наступний день після операції. Бережіть себе і будьте здорові! При виникненні скарг на біль у кістках та суглобах чи обмежень у руховій активності, телефонуйте 050 373 54 91; 066 958 54 54. З повагою ортопед-травматолог, кандидат медичних наук, голова Асоціації ортопедів-травматологів Івано-Франківської області, завідувач Відділення ендопротезування та реконструктивної ортопедії КНП ОКЛ ІФОР Любомир Михайлович Юрійчук.

bottom of page